  • APXE2R5ARA222MJA0G
APXE2R5ARA222MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
APXE2R5ARA222MJA0G
HK JDW NO:
856-APXE2R5ARA222MJA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
NPCAP™-PXE Series 2200μF 2.5V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 2200μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to NPCAP™-PXE series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the APXE2R5ARA222MJA0G capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. United Chemi-Con APXE2R5ARA222MJA0G is suitable to conduct the ripple current at 5.5A. APXE2R5ARA222MJA0G Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 2.5V. APXE2R5ARA222MJA0G Capacitor. There are 1.1mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total.
NPCAP™-PXE Series
Capacitance: 2200μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of APXE2R5ARA222MJA0G Aluminum Polymer Capacitors.
  • Coupling or blocking
  • Computer motherboards
  • Decoupling Noise Filtering
  • Spot Welding
  • Power Line Buffering
  • Motor Control
  • PFC
  • Power Factor Correction
  • Motor Start
  • Signal decoupling & power bypass
Step5Bar-code shipping tag
APXE2R5ARA222MJA0G
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.406 10.30mm