  • APXJ100ARA391MFA0G
APXJ100ARA391MFA0G
advertisement
Manufacturer No:
APXJ100ARA391MFA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXJ100ARA391MFA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXJ100ARA391MFA0G Overview
4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 13mOhm.To fully perform the function of 200mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
APXJ100ARA391MFA0G Features
4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXJ100ARA391MFA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXJ100ARA391MFA0G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
APXJ100ARA391MFA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPCAP™-PXJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    390μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm