  • APXJ2R5ARA102MFA0G
APXJ2R5ARA102MFA0G
advertisement
Manufacturer No:
APXJ2R5ARA102MFA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXJ2R5ARA102MFA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXJ2R5ARA102MFA0G Overview
Systems need 4.3A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.Electrical device with 10mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).For 215mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXJ2R5ARA102MFA0G Features
4.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXJ2R5ARA102MFA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXJ2R5ARA102MFA0G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
APXJ2R5ARA102MFA0G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPCAP™-PXJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    215mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm