  • AQ1055N6C-T
AQ1055N6C-T
advertisement
Manufacturer No:
AQ1055N6C-T
HK JDW NO:
782-AQ1055N6C-T
Datasheet:
AQ1055N6C-T
Step5Bar-code shipping tag
AQ1055N6C-T
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
    Multilayer
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    420mA
  • Inductance
    5.6nH
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    4GHz
  • Q @ Freq
    8 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.55A
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm