  • AR0603FR-071M15L
AR0603FR-071M15L
advertisement
Manufacturer No:
AR0603FR-071M15L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AR0603FR-071M15L
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.15MOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
AR0603FR-071M15L
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1.15MOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C