  • AS05008PR-6-R
AS05008PR-6-R
advertisement
Manufacturer No:
AS05008PR-6-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
HK JDW NO:
622-AS05008PR-6-R
Package:
Datasheet:
Description:
SPEAKER 8OHM 400MW TOP PORT 85DB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AS05008PR-6-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Base
  • Housing Material
    Metal
  • Shape
    Round
  • Material - Cone
    Paper
  • Material - Magnet
    N35
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    AS
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Eyelet(s)
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Power Rating
    400mW
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    Magnetic
  • Depth
    18.5mm
  • Frequency
    550Hz
  • Impedance
    8Ohms
  • Frequency - Self Resonant
    500Hz
  • Power - Max
    700mW
  • Frequency Range
    500Hz~5kHz
  • Power - Rated
    400mW
  • Port Location
    Top
  • Efficiency - dBA
    85.00
  • Efficiency - Type
    Sound Pressure Level (SPL)
  • Efficiency - Testing
    1W/1M
  • Diameter
    50mm
  • Height
    18.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm