  • AS1371-BTDT-105
AS1371-BTDT-105
advertisement
Manufacturer No:
AS1371-BTDT-105
Manufacturer:
ams
HK JDW NO:
33-AS1371-BTDT-105
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AS1371-BTDT-105
Description:
Enable, Power Good Fixed 0.5mm PMIC 6 6-UFDFN Exposed Pad
Step5Bar-code shipping tag
AS1371-BTDT-105
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Output Voltage
    1.05V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Output Voltage 1
    1.05V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • PSRR
    50dB (10kHz)
  • Min Output Voltage
    1.05V
  • Dropout Voltage1-Max
    0.05V
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm