  • AS4C64M16D3LB-12BANTR
AS4C64M16D3LB-12BANTR
advertisement
Manufacturer No:
AS4C64M16D3LB-12BANTR
HK JDW NO:
28-AS4C64M16D3LB-12BANTR
Package:
96-TFBGA
Description:
Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 13mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AS4C64M16D3LB-12BANTR
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    96
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR3L
  • Voltage - Supply
    1.283V~1.45V
  • Supply Voltage
    1.35V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B96
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.283V
  • Memory Size
    1Gb 64M x 16
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Organization
    64MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Memory Density
    1073741824 bit
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    9mm