  • AS6C2016-55ZIN
AS6C2016-55ZIN
advertisement
Manufacturer No:
AS6C2016-55ZIN
HK JDW NO:
28-AS6C2016-55ZIN
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
AS6C2016-55ZIN
Description:
3/5V V Surface Mount 44 Pin Memory IC 2 Mb kb 18.6mm mm
Quantity:
In Stock : 552
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AS6C2016-55ZIN
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    2Mb 128K x 16
  • Number of Ports
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.06mA
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    2 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    18.6mm
  • Width
    10.3mm