  • AS6C4008-55SINTR
AS6C4008-55SINTR
advertisement
Manufacturer No:
AS6C4008-55SINTR
HK JDW NO:
28-AS6C4008-55SINTR
Package:
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Datasheet:
AS6C4008-55SINTR
Description:
3/5V V 32 Pin Memory IC 4 Mb kb
Quantity:
In Stock : 26283
Step5Bar-code shipping tag
AS6C4008-55SINTR
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN/TIN BISMUTH
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.06mA
    Parallel
  • Organization
    512KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00003A
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    1.5V
  • Height Seated (Max)
    2.997mm
  • Width
    11.303mm