  • AS7C32096A-12TINTR
AS7C32096A-12TINTR
advertisement
Manufacturer No:
AS7C32096A-12TINTR
HK JDW NO:
28-AS7C32096A-12TINTR
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description:
44 Pin Memory IC 18.415mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AS7C32096A-12TINTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
    Parallel
  • Organization
    256KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Memory Density
    2097152 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • Length
    18.415mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10.16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN/TIN BISMUTH
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm