  • AST0251104
AST0251104
advertisement
Manufacturer No:
AST0251104
Manufacturer:
METZ CONNECT USA Inc.
HK JDW NO:
526-AST0251104
Package:
Datasheet:
AST0251104
Description:
0.197 5.00mm Gray Bulk Polyamide (PA46), Nylon 4/6 Through Hole Horizontal with Board Screwless - Spring Cage, Tension Clamp 1 Levels 14-28 AWG
Step5Bar-code shipping tag
AST0251104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Gray
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Current Rating
    13.5A
  • Wire Gauge
    14-28 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    13A
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Mating Orientation
    Horizontal with Board
  • Wire Termination
    Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6
  • Contact Material - Plating
    Copper Alloy - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C