  • AT17LV512A-10PU
AT17LV512A-10PU
advertisement
Manufacturer No:
AT17LV512A-10PU
HK JDW NO:
536-AT17LV512A-10PU
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AT17LV512A-10PU
Description:
Through Hole Tube Configuration Proms for FPGAs 1 (Unlimited) Serial EEPROM Active AT17LV512A
Purchasing and Inquiry
AT17LV512A-10PU Overview
The package uses a neat 8-DIP (0.300, 7.62mm) interface.Packaging for Tube.An individual who is qualified to operate within the -40°C~85°C domain.With the help of Serial EEPROM, it can be programmed.An electric current of 3V~3.6V 4.5V~5.5V is applied to it.Through Hole is the orientation of this memory device.To find other similar parts, search for "AT17LV512A".The supply voltage of the device must be 3.3V in order to operate correctly.A termination with different functions in the 8 axis.A maximum voltage of 3.6V can be applied to this memory device.If the device needs to be supplied with power, then a minimum voltage of 3V is required.Pins on it are 8-shaped.In order to better serve the needs, ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY is included.Memory is also referred to as a EEPROM memory.In terms of Through Hole applications, this is a suitable product.10mA is what it operates on.
AT17LV512A-10PU Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
Serial EEPROM program capability.
EEPROM memory
AT17LV512A-10PU Applications
  • printers
  • Cache memory
  • multimedia computers
  • workstations,
  • networks
  • telecommunications
  • data buffer
  • cell phones
  • personal digital assistants
  • supercomputers
Step5Bar-code shipping tag
AT17LV512A-10PU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    930.006106mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    AT17LV512A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    2-Wire, Serial
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Organization
    512KX1
  • Memory Width
    1
  • Density
    512 kb
  • Max Frequency
    15MHz
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Length
    9.271mm
  • Width
    7.62mm