  • AT24C01-10SC-1.8
AT24C01-10SC-1.8
advertisement
Manufacturer No:
AT24C01-10SC-1.8
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT24C01-10SC-1.8
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT24C01-10SC-1.8
Description:
Memory IC AT24C01
Step5Bar-code shipping tag
AT24C01-10SC-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    EEPROM
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Base Part Number
    AT24C01
  • Memory Size
    1Kb 128 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    400kHz