  • AT24C1024BW-SH25-B
AT24C1024BW-SH25-B
advertisement
Manufacturer No:
AT24C1024BW-SH25-B
HK JDW NO:
536-AT24C1024BW-SH25-B
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
Surface Mount Memory IC AT24C1024 1 Mb kb 5.35mm mm 3mA mA
Quantity:
In Stock : 15569
Step5Bar-code shipping tag
AT24C1024BW-SH25-B
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    AT24C1024
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Clock Frequency
    1MHz
  • Access Time
    550ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    1 Mb
  • Max Frequency
    1MHz
  • Height
    1.91mm
  • Length
    5.35mm
  • Width
    5.4mm