  • AT27BV010-90JU
AT27BV010-90JU
advertisement
Manufacturer No:
AT27BV010-90JU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27BV010-90JU
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT27BV010-90JU
Description:
Surface Mount Memory IC AT27BV010 1 Mb kb 13.97mm mm 25mA mA
Quantity:
In Stock : 505
Step5Bar-code shipping tag
AT27BV010-90JU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    90GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT27BV010
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Operating Supply Current
    25mA
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    13.97mm
  • Height Seated (Max)
    3.556mm
  • Width
    11.43mm