  • AT27C256R-55PC
AT27C256R-55PC
advertisement
Manufacturer No:
AT27C256R-55PC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27C256R-55PC
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AT27C256R-55PC
Description:
Memory IC AT27C256
Step5Bar-code shipping tag
AT27C256R-55PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Supplier Device Package
    28-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V