  • AT28HC64B-90JU
AT28HC64B-90JU
advertisement
Manufacturer No:
AT28HC64B-90JU
HK JDW NO:
536-AT28HC64B-90JU
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT28HC64B-90JU
Description:
5V V Surface Mount Memory IC AT28HC64 64 kb kb 13.97mm mm 40mA mA
Quantity:
In Stock : 14674
Step5Bar-code shipping tag
AT28HC64B-90JU
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    90GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT28HC64
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel, SPI
  • Memory Size
    64Kb 8K x 8
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Programming Voltage
    5V
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    10ms
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Page Size
    64words
  • Height Seated (Max)
    3.556mm
  • Length
    13.97mm
  • Width
    11.43mm