  • AT40K20-2BQI
AT40K20-2BQI
advertisement
Manufacturer No:
AT40K20-2BQI
HK JDW NO:
69-AT40K20-2BQI
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 1.6mm mm 1kB B FPGAs LQFP 0.5mm mm 144
Quantity:
In Stock : 9749
Step5Bar-code shipping tag
AT40K20-2BQI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    144
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    256
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    1kB
  • Number of I/O
    114
  • RAM Size
    1kB
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Gates
    30000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    1024
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    2.2 ns
  • Number of Equivalent Gates
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm