  • AT89C1051-12SC
AT89C1051-12SC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C1051-12SC
HK JDW NO:
69-AT89C1051-12SC
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 20 Pin 3V SOIC
Quantity:
In Stock : 4354
Step5Bar-code shipping tag
AT89C1051-12SC
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    1kB
  • Number of I/O
    15
  • RAM Size
    64B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    12MHz
  • Access Time
    12 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    15
  • RAM (bytes)
    64
  • Height Seated (Max)
    2.65mm