  • AT89C55WD-24AC
AT89C55WD-24AC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C55WD-24AC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89C55WD-24AC
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AT89C55WD-24AC
Description:
20KB 20K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C55 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 8674
Step5Bar-code shipping tag
AT89C55WD-24AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    89C
  • Published
    1996
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    AT89C55
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V