  • AT89LV55-12PI
AT89LV55-12PI
advertisement
Manufacturer No:
AT89LV55-12PI
HK JDW NO:
536-AT89LV55-12PI
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AT89LV55-12PI
Description:
20KB 20K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LV Series AT89LV55 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 1785
Step5Bar-code shipping tag
AT89LV55-12PI
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Supplier Device Package
    40-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    89LV
  • Published
    1997
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    AT89LV55
  • Speed
    12MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~6V