  • AT89S52-33AI
AT89S52-33AI
advertisement
Manufacturer No:
AT89S52-33AI
HK JDW NO:
69-AT89S52-33AI
Package:
PDIP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 40 Pin PDIP
Quantity:
In Stock : 15716
Step5Bar-code shipping tag
AT89S52-33AI
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    UART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    FLASH
  • Frequency (Max)
    33MHz