  • AT97SC3205-U3A12-20
AT97SC3205-U3A12-20
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3205-U3A12-20
HK JDW NO:
536-AT97SC3205-U3A12-20
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm 4 CMOS 28
Purchasing and Inquiry
AT97SC3205-U3A12-20 Overview
Its outstanding performance makes it a great choice for Trusted Platform Module (TPM).As a result, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.Mounted using Surface Mount.There is a Tape & Reel (TR) package available for it.AVR core processor is present on the device.Maintain a temperature of -40°C~85°C while working.The type of memory in which this program is stored is EEPROM.Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.Application Specific Microcontroller has a number of 4I/Os.To find comparable components, use the AT97SC3205T base part number.The position of the device is DUAL at terminal.28 terminations are present in it.This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROPROCESSOR, RISC.
AT97SC3205-U3A12-20 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3205-U3A12-20 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3205-U3A12-20 Microcontroller applications.
  • Mice
  • Computer/laptop
  • Process control devices
  • Ipod
  • Auto-breaking system
  • Oil and gas
  • Kindle
  • Teletext terminals
  • DDC control
  • Air fryers
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3205-U3A12-20
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AT97SC3205T
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Interface
    SPI
  • Number of I/O
    4
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm