  • AT97SC3205-U3A15-20
AT97SC3205-U3A15-20
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3205-U3A15-20
HK JDW NO:
536-AT97SC3205-U3A15-20
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm 4 CMOS 28 NOT SPECIFIED
Purchasing and Inquiry
AT97SC3205-U3A15-20 Overview
In terms of performance, it is an excellent choice for Trusted Platform Module (TPM).As a result, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.A Surface Mount mounting method is used.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a AVR core processor.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.There is EEPROM program memory in it.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.There are 4 I/Os on it, which makes it a very simple device.A component with the same part number as AT97SC3205T can be compared to other similar components.A DUAL position is assigned to its terminals.This circuit consists of 28 terminations.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.According to Surface Mount, it is mounted.
AT97SC3205-U3A15-20 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3205-U3A15-20 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3205-U3A15-20 Microcontroller applications.
  • Coffee machines
  • Fire alarms
  • Auto-breaking system
  • Industrial instrumentation devices
  • Mice
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Routers
  • Petrochemical
  • Hard drives
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3205-U3A15-20
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3.3V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AT97SC3205T
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G28
  • Interface
    SPI
  • Number of I/O
    4
  • Speed
    33 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm