AT97SC3205-X3A15-20
AT97SC3205-X3A15-20
536-AT97SC3205-X3A15-20
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
3.3V V 1.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm 4 CMOS 28
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AT97SC3205-X3A15-20 Overview
This is an excellent choice for Trusted Platform Module (TPM) due to its outstanding performance.For space savings, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The way of mounting it is Surface Mount.Package Tape & Reel (TR) contains it.There is a AVR as core processor in this device.Working at 0°C~70°C temperature is recommended.EEPROM has been assigned to it as a program memory.Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.There are 4 I/Os on it.Application Specific Microcontroller has a part number of AT97SC3205T that can be used to locate similar components.The position of the device is DUAL at terminal.This circuit consists of 28 terminations.Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency.MICROPROCESSOR, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.Mounting is performed in accordance with Surface Mount.
AT97SC3205-X3A15-20 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3205-X3A15-20 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3205-X3A15-20 Microcontroller applications.
- Blenders
- Christmas lights
- Routers
- Automatic staplers
- Printers
- Radio
- Robotic prosthetic limbs
- Sonography (Ultrasound imaging)
- Dryers
- Playstation
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AT97SC3205-X3A15-20
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-KSZ8692PB400-BGA2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-RFPIC12F675F-I/SS20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20236A-24LKXI16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-KSZ8692PBI400-BGA2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-AT97SC3204T-X2A1B-1028-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64315-16LKXC16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-LX3302AQPW14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-128AXC128-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MEC1701Q-C2-SZ144-WFBGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare