AT97SC3205T-X3A1610B
AT97SC3205T-X3A1610B
536-AT97SC3205T-X3A1610B
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
3.3V V 1.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm 4 CMOS 28 NOT SPECIFIED
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AT97SC3205T-X3A1610B Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for Trusted Platform Module (TPM) because of its outstanding performance.As a result, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tube package available for it.The device has a single core processor.Work should be done at 0°C~70°C.Its type of program memory is EEPROM.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.4 I/Os have been provided by the device.In order to find similar components, it has a base part number of AT97SC3205T.DUAL is the position of its terminals on the board.There are a total of 28 terminations in it.This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency.MICROPROCESSOR, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget.
AT97SC3205T-X3A1610B Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3205T-X3A1610B Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3205T-X3A1610B Microcontroller applications.
- Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
- 3D printers
- Volt meter
- Speed meter
- Industrial instrumentation devices
- Smoke alarms
- Walkie talkies
- Light sensing & controlling devices
- Washing machine
- Process control devices
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AT97SC3205T-X3A1610B
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-KSZ8692PB400-BGA2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-RFPIC12F675F-I/SS20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20236A-24LKXI16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-KSZ8692PBI400-BGA2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-AT97SC3204T-X2A1B-1028-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64315-16LKXC16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-LX3302AQPW14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-128AXC128-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-MEC1701Q-C2-SZ144-WFBGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare