  • ATF1500A-12AI
ATF1500A-12AI
advertisement
Manufacturer No:
ATF1500A-12AI
HK JDW NO:
69-ATF1500A-12AI
Package:
A
Datasheet:
Description:
5V 0.8mm PMIC 44 Pin 5V A
Purchasing and Inquiry
ATF1500A-12AI Overview
32 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is part of the A package.This device has 32 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 44 .The power supply voltage is 5V.With 44pins programmed, the chip is ready to use.It is also possible to find NOwhen using this device.The device is designed with pins [0].It runs on 5Vvolts of power.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.Vsup (supply voltage) must be greater than 4.5V.A frequency of 62.5MHzshould not be exceeded by its clock.The operating temperature should be kept below 85°C.At a minimum, the operating temperature should be [0].
ATF1500A-12AI Features
A package
32 I/Os
44 pin count
44 pins
5V power supplies
ATF1500A-12AI Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1500A-12AI CPLDs applications.
  • Custom shift registers
  • Battery operated portable devices
  • Dedicated input registers
  • LED Lighting systems
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Digital designs
  • Address decoding
  • TIMERS/COUNTERS
  • INTERRUPT SYSTEM
Step5Bar-code shipping tag
ATF1500A-12AI
  • Package / Case
    A
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    NO
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Clock Frequency
    62.5MHz
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm