  • ATF1504AS-15AI100
ATF1504AS-15AI100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1504AS-15AI100
HK JDW NO:
69-ATF1504AS-15AI100
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 100MHz 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1504AS-15AI100 Overview
Currently, there are 64 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is embedded in the TQFP package.The device has 64inputs and outputs.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical component has a terminal position of 0.The power source is powered by 5Vvolts.It belongs to the family [0].Chips are programmed with 100 pins.A digital circuit is built using 1500gates.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.It is designed with 100 pins.This device operates at a voltage of 5.5V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 4.5V is required for it to operate.This frequency is 100MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.Temperatures should not exceed 85°C.In its simplest form, it consists of 4 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
ATF1504AS-15AI100 Features
TQFP package
64 I/Os
100 pin count
100 pins
4 logic blocks (LABs)
ATF1504AS-15AI100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1504AS-15AI100 CPLDs applications.
  • Custom shift registers
  • Multiple Clock Source Selection
  • State machine design
  • Power up sequencing
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • LED Lighting systems
  • DMA control
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
Step5Bar-code shipping tag
ATF1504AS-15AI100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1500
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.2mm