  • ATF1508ASV-15QI100
ATF1508ASV-15QI100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508ASV-15QI100
HK JDW NO:
69-ATF1508ASV-15QI100
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508ASV-15QI100 Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the PQFP package.It is equipped with 80I/O ports.100terminations have been programmed into the device.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.The part is included in Programmable Logic Devices.100pins are programmed on the chip.This device is also capable of displaying [0].It is possible to construct digital circuits using 3000gates, which are devices that serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data is stored using [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The pins are [0].It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.Programmable I/Os are counted up 80.It is recommended that the operating temperature exceed -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.A maximum frequency of less than 100MHzis recommended.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
ATF1508ASV-15QI100 Features
PQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
ATF1508ASV-15QI100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508ASV-15QI100 CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • ROM patching
  • Preset swapping
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Address decoders
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • USB Bus
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Dedicated input registers
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508ASV-15QI100
  • Package / Case
    PQFP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm