  • ATF22V10CZ-12SC
ATF22V10CZ-12SC
advertisement
Manufacturer No:
ATF22V10CZ-12SC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF22V10CZ-12SC
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ATF22V10CZ-12SC
Purchasing and Inquiry
ATF22V10CZ-12SC Overview
The PLD stock is mounted using Type Surface Mount.EE PLD is the programmable type of PLD Programmable logic device?.Performance-cost ratio makes 22V10 Series the best value on the market.Due to the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)'s package, Programmable logic devices are widely used in the electronics industry.In Programmable array logic's Packaging, Tube-materials are used.There is a voltage input to 5V.In all macrocells, 10 is always present.ATF22V10C is the PLD stock's largest Complex Programmable logic device.In Surface Mount direction, the PLD is mounted.Pin number 24 remains the same for the Complex Programmable logic device.It can still function precisely at 12GHz?frequency.Currently, maximum working temperature is 70°C.The temperature should be higher than 0°C when Programmable logic devices are operating.Supply voltage must be 4.75V volts for it to operate.There is 5.25V supply voltage that can be used with Programmable logic controller.Programmable 10 I/Os are included.All Complex Programmable logic devices are powered by 5V.Programmable logic devices are embedded with 11 dedicated inputs.Programming has included a 24 termination.
ATF22V10CZ-12SC Features
Mounting type of Surface Mount
Input voltage of 5V
Maximum temperature of 70°C
10 I/Os
ATF22V10CZ-12SC Applications
  • Industrial
  • Low power applications
  • Electrically Devices
  • High performance applications
  • Programmable Logic Devices
  • Various types of power-limited applications
  • Power-limited applications
  • Microcomputer systems
  • high-performance microcomputer systems
  • High-end communication equipment
Step5Bar-code shipping tag
ATF22V10CZ-12SC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    22V10
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    12GHz
  • Base Part Number
    ATF22V10C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Programmable Type
    EE PLD
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    10
  • Voltage - Input
    5V
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Access Time
    12 ns
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    10
  • Number of Dedicated Inputs
    11
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm