  • ATFC-0402-12NG
ATFC-0402-12NG
advertisement
Manufacturer No:
ATFC-0402-12NG
HK JDW NO:
5-ATFC-0402-12NG
Step5Bar-code shipping tag
ATFC-0402-12NG
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -45°C
  • Inductance
    12 nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.55Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    3.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    13
  • Case/Size Code
    0402
  • Rated Current-Max
    0.18A
  • Inductance-Nom (L)
    0.012 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500MHZ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    2%