  • ATFC-0603-12N-FT
ATFC-0603-12N-FT
advertisement
Manufacturer No:
ATFC-0603-12N-FT
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ATFC-0603-12N-FT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ATFC-0603-12N-FT
Step5Bar-code shipping tag
ATFC-0603-12N-FT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    ATFC-0603
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    900μm
  • Current Rating
    300mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    12nH
  • Test Frequency
    300MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.05Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 300MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Inductance Frequency - Test
    300MHz
  • Q Factor
    15
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm