  • ATMEGA64RFR2-ZF
ATMEGA64RFR2-ZF
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA64RFR2-ZF
HK JDW NO:
536-ATMEGA64RFR2-ZF
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA64RFR2-ZF
Purchasing and Inquiry
ATMEGA64RFR2-ZF Overview
The 64-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. As far as RF transceiver's mounting is concerned, Surface Mount is adopted.When transceiver RF emerges as a TxRx + MCU, it performs extremely well and is highly reliable.A high level of reliability is provided by using an advanced transceiver RF' packaging Tray.There are 64 pins on this transceiver RF circuit board.Try searching for ATMEGA64RFR2 variants of the transceiver.The transceiver is mounted by a Surface Mount-axis.
ATMEGA64RFR2-ZF Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
64 pins
Use ATMEGA64RFR2
ATMEGA64RFR2-ZF Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA64RFR2-ZF RF Transceiver ICs applications.
  • Patient Asset Tracking
  • Secure Payment
  • Health and Fitness
  • POS Terminals
  • Location and Asset Tracking
  • Remote Device Management
  • Fitness
  • Digital Remote
  • Retail
  • Power Amplifier (PA)
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA64RFR2-ZF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Type
    TxRx + MCU
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ATMEGA64RFR2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, USART
  • Memory Size
    64kB Flash 2kB EEPROM 8kB SRAM
  • Number of I/O
    38
  • RAM Size
    8kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Bandwidth
    2.4 GHz
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Protocol
    Zigbee®
  • Core Architecture
    AVR
  • Number of Programmable I/O
    38
  • Power - Output
    3.5dBm
  • RF Family/Standard
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, JTAG, SPI, USART
  • Current - Receiving
    5mA~12.5mA
  • Current - Transmitting
    8mA~14.5mA
  • Modulation
    DSSS, O-QPSK
  • Sensitivity (dBm)
    -100 dBm
  • GPIO
    35
  • Length
    9mm