  • ATMEGA64RZAV-10PU
ATMEGA64RZAV-10PU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA64RZAV-10PU
HK JDW NO:
536-ATMEGA64RZAV-10PU
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ATMEGA64RZAV-10PU
Purchasing and Inquiry
ATMEGA64RZAV-10PU Overview
It saves RF transceiver IC's board space with the 40-DIP (0.600, 15.24mm) package. This RF transceiver's mounting method is Through Hole.With transceiver RF's high reliability and efficiency, this emerges as a TxRx + MCU.The transceiver RF' packaging Tube provides high reliability.40 pins are present on the transceiver RF circuit board.Try searching for the transceiver with ATMEGA64 if you are looking for variants.The frequency of 2.4GHz determines how RF transceiver operates .
ATMEGA64RZAV-10PU Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Through Hole for mounting
TxRx + MCU
Tube is used
40 pins
Use ATMEGA64
ATMEGA64RZAV-10PU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA64RZAV-10PU RF Transceiver ICs applications.
  • POS Terminals
  • Location and Asset Tracking
  • Internet Radio
  • Medical
  • Patient Asset Tracking
  • Remote Device Management
  • Security Systems
  • Home and Security
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA64RZAV-10PU
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Supplier Device Package
    40-PDIP
  • Weight
    5.953513g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    TxRx + MCU
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Base Part Number
    ATMEGA64
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    64kB Flash 2kB EEPROM 4kB SRAM
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    4kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Access Time
    10 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Protocol
    6LoWPAN, Zigbee®
  • Core Architecture
    AVR
  • Max Frequency
    10MHz
  • Power - Output
    3dBm
  • RF Family/Standard
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Data Rate (Max)
    250kbps
  • Number of ADC Channels
    8
  • Serial Interfaces
    JTAG, SPI, USART
  • Current - Receiving
    15.5mA
  • Current - Transmitting
    9.5mA~16.5mA