  • ATMEGA8515-16MUR
ATMEGA8515-16MUR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA8515-16MUR
HK JDW NO:
536-ATMEGA8515-16MUR
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA8515-16MUR
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA8515 44 Pin 16MHz 44-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 14270
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA8515-16MUR
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-VQFN (7x7)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA8515
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    AVR
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Max Frequency
    16MHz