  • ATSAM4SA16BA-AN
ATSAM4SA16BA-AN
advertisement
Manufacturer No:
ATSAM4SA16BA-AN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAM4SA16BA-AN
Package:
64-LQFP
Datasheet:
ATSAM4SA16BA-AN
Description:
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller SAM4S Series ATSAM4SA16 64 Pin 120MHz 1.2V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 17257
Step5Bar-code shipping tag
ATSAM4SA16BA-AN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency
    120MHz
  • Base Part Number
    ATSAM4SA16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.08V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    1MB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    47
  • RAM Size
    160K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.62V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M4
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    SAM4S
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm