  • ATSAMR30E18A-MUT
ATSAMR30E18A-MUT
advertisement
Manufacturer No:
ATSAMR30E18A-MUT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAMR30E18A-MUT
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATSAMR30E18A-MUT
Purchasing and Inquiry
ATSAMR30E18A-MUT Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package conserves RF transceiver IC's board space. The RF transceiver's mounting is mounted using Surface Mount.Transceiver RF emerges as a TxRx + MCU, which is efficient and reliable.In order to provide high reliability, advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used.Look for transceiver variants by searching with ATSAMR30.As a result, RF transceiver operates on the basis of frequency 700MHz 800MHz 900MHz.
ATSAMR30E18A-MUT Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
Use ATSAMR30
ATSAMR30E18A-MUT Applications
There are a lot of Microchip Technology ATSAMR30E18A-MUT RF Transceiver ICs applications.
  • Industrial and Data Logger
  • Power management
  • Medical
  • Consumer Electronics
  • HVAC
  • Switch
  • Patient Asset Tracking
  • POS Terminals
  • Chemical Sensors
  • Security Systems
Step5Bar-code shipping tag
ATSAMR30E18A-MUT
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx + MCU
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    700MHz 800MHz 900MHz
  • Base Part Number
    ATSAMR30
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Memory Size
    256kB Flash 40kB SRAM
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    48 MHz
  • RAM Size
    32kB
  • Supply Current-Max
    46mA
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    65536
  • On Chip Program ROM Width
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Power - Output
    11dBm
  • Integrated Cache
  • RF Family/Standard
  • RAM (words)
    8192
  • Sensitivity
    -110dBm
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI
  • Current - Receiving
    9.2mA
  • Current - Transmitting
    26.5mA
  • Number of Timers
    3
  • Modulation
    BPSK, O-QPSK
  • Number of External Interrupts
    14
  • On Chip Data RAM Width
  • GPIO
    16
  • Time-Min
    SECONDS
  • Number of DMA Channels
    12
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm