  • ATSAMS70J20B-AN
ATSAMS70J20B-AN
advertisement
Manufacturer No:
ATSAMS70J20B-AN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAMS70J20B-AN
Package:
64-LQFP
Datasheet:
ATSAMS70J20B-AN
Description:
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M7 32-Bit Microcontroller SAM S70 Series ATSAMS70J 1.2V 64-LQFP
Step5Bar-code shipping tag
ATSAMS70J20B-AN
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SAM S70
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    ATSAMS70J
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.08V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    44
  • Speed
    300MHz
  • RAM Size
    384K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M7
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 5x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm