  • ATUM-40/13-0-MS-STK
ATUM-40/13-0-MS-STK
advertisement
Manufacturer No:
ATUM-40/13-0-MS-STK
HK JDW NO:
798-ATUM-40/13-0-MS-STK
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Cross Linked Polyolefin Black Medium Stick
Step5Bar-code shipping tag
ATUM-40/13-0-MS-STK
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    ATUM
  • Feature
    Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi-Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    3 to 1
  • Shrink Temperature
    80°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inner, Supplied
    1.575 (40.01mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.512 (13.00mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.100 2.54mm