  • ATXMEGA32C3-MH
ATXMEGA32C3-MH
advertisement
Manufacturer No:
ATXMEGA32C3-MH
HK JDW NO:
536-ATXMEGA32C3-MH
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATXMEGA32C3-MH
Description:
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® C3 Series ATXMEGA32 32MHz 3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2970
Step5Bar-code shipping tag
ATXMEGA32C3-MH
    Select All
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    ATXMEGA32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.6V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Data Converter
    A/D 16x12b
    YES
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA