  • AV1921E324R04
AV1921E324R04
advertisement
Manufacturer No:
AV1921E324R04
HK JDW NO:
791-AV1921E324R04
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AV1921E324R04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AV19
  • Published
    2016
  • Feature
    Moving LED Ring
  • Part Status
    Active
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    DPST
  • Switch Function
    Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    500,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    400mA