  • AVC16LS16FE13T5B04
AVC16LS16FE13T5B04
advertisement
Manufacturer No:
AVC16LS16FE13T5B04
HK JDW NO:
791-AVC16LS16FE13T5B04
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 81
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVC16LS16FE13T5B04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AVC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Capacitive, Anti-Vandal, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    1A DC
  • Ingress Protection
    IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia