  • AVE030020ER100KE
AVE030020ER100KE
advertisement
Manufacturer No:
AVE030020ER100KE
HK JDW NO:
895-AVE030020ER100KE
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
AVE030020ER100KE
Description:
RES ADJ .10 OHM 300W 10%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVE030020ER100KE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    AVE
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    100mOhms
  • Power (Watts)
    300W
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    1.126 OD 0.748 ID 28.60mmx19.00mm
  • Length
    8.500 215.90mm