  • AVR-M1608C220KT6AB
AVR-M1608C220KT6AB
advertisement
Manufacturer No:
AVR-M1608C220KT6AB
HK JDW NO:
769-AVR-M1608C220KT6AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
VARISTOR 22V 48A 0603
Step5Bar-code shipping tag
AVR-M1608C220KT6AB
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    AVR-M
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    22V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Clamping Voltage
    34V
  • Max Surge Current
    48A
  • Capacitance @ Frequency
    560pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    24.2V
  • Energy
    0.10J
  • Varistor Voltage (Min)
    19.8V
  • Varistor Voltage
    22V
  • Maximum DC Volts
    19V
  • Clamping Current
    2A
  • Circuit RMS Voltage-Max
    220V