  • AWBR-300-02-SR2
AWBR-300-02-SR2
advertisement
Manufacturer No:
AWBR-300-02-SR2
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-AWBR-300-02-SR2
Package:
Datasheet:
Description:
LED CONNECTOR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AWBR-300-02-SR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Poke-In Wire
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated
    150V
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    0.118 3.00mm