  • AWG28-14/F/300
AWG28-14/F/300
advertisement
Manufacturer No:
AWG28-14/F/300
Manufacturer:
Assmann WSW Components
HK JDW NO:
93-AWG28-14/F/300
Package:
100
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 19
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AWG28-14/F/300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    PVC
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    AWG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    14
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Cable Type
    Flat Cable
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Jacket Color
    Multiple
  • Conductor Strand
    7 Strands / 0.0050
  • Ribbon Width
    0.700 17.78mm
  • First Conductor Mark
    Red
  • Length
    300.0' 91.44m
  • Ribbon Thickness
    0.035 0.89mm