  • AWSCR-40.00MTD-T
AWSCR-40.00MTD-T
advertisement
Manufacturer No:
AWSCR-40.00MTD-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AWSCR-40.00MTD-T
Package:
3-SMD, Non-Standard
Datasheet:
AWSCR-40.00MTD-T
Description:
CERAMIC RESONATOR, 40MHZ, SMD - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AWSCR-40.00MTD-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25Ohm
  • Load Capacitance
    5pF
  • Impedance
    40Ohm
  • Frequency Tolerance
    ±0.3%
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-SMD, Non-Standard
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AWSCR-MTD
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.161W 4.70mmx4.10mm
  • Tolerance
    0.5%
  • Feature
    Built in Capacitor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Ceramic
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±0.5%
  • Operating Supply Voltage
    6V