  • AX500-FG484
AX500-FG484
advertisement
Manufacturer No:
AX500-FG484
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AX500-FG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
AX500-FG484
Description:
1.5V V 990 ps ns FPGAs Axcelerator Series 649MHz MHz 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
AX500-FG484 Overview
There are two packages that contain fpga chips: 484-BGA package and X package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A total of 317 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.5V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The Axcelerator Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~70°C TA when operating the machine. A device such as this one has 336 outputs built into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. As a whole, it has 484 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 73728. You can find related parts by using the part number AX500, which is its base part number. This FPGA module has a RAM si9kBe of 9kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. 484 pins are designed into the device. 8064 LABs and CLBs are built into this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. There is a 1.51.5/3.32.5/3.3V power supply that is required to operate it. Among its basic building blocks, there are 500000 gates that are included in it. The registers used in the transfer of and storage of data are 5376 in number. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 649MHz.
AX500-FG484 Features
317 I/Os
Up to 73728 RAM bits
484 LABs/CLBs
5376 registers
Operating from a frequency of 649MHz
AX500-FG484 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AX500-FG484 FPGAs applications.
  • Automotive
  • Embedded Vision
  • Telecommunication
  • Distributed Monetary Systems
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • ADAS
  • Industrial Ethernet
  • Wireless Communications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Filtering and communication encoding
Step5Bar-code shipping tag
AX500-FG484
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Axcelerator
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    649MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AX500
  • Number of Outputs
    336
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.51.5/3.32.5/3.3V
  • Number of I/O
    317
  • RAM Size
    9kB
  • Propagation Delay
    990 ps
  • Turn On Delay Time
    990 ps
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    73728
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.99 ns
  • Height
    1.73mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm