  • AXK8L30125BG
AXK8L30125BG
advertisement
Manufacturer No:
AXK8L30125BG
HK JDW NO:
590-AXK8L30125BG
Package:
Datasheet:
AXK8L30125BG
Purchasing and Inquiry
AXK8L30125BG Overview
AXK8L30125BG Features
F4 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
AXK8L30125BG Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works AXK8L30125BG Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Datacom
  • Data Technology
  • Medical technology
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
AXK8L30125BG
  • Housing Material
    Polymer
  • Series
    F4
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    60V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    300mA
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    90mOhm
  • Max Current Rating
    5A
  • Max Voltage Rating (DC)
    6.06kV
  • Height Above Board
    0.025 0.63mm
  • Stack Height (Mating)
    0.9mm